Genç Öncüler Dergisi 161

Her gün, içinde bulunduğumuz evrenden gözümüzün göremeyeceği küçüklükteki bir canlıya kadar her varlığın yaratılışındaki güzelliklere tekrar tekrar şahit oluruz. Başımızı kaldırdığımızda gördüğümüz gökyüzü hayran bırakır kendine; akıp giden bulutların rengine, arasından süzülen ışığa dalar gideriz.  Bazen bastığımız topraktaki mucize bize bir şeyler hatırlatır; doğmayı ve diriliği, şefkati ve emaneti.  Bazense bir kuşun ötüşünü dinlemekte, engin denizlere bakmakta buluruz şifayı. Tüm bunlarda ruhumuza iyi gelen bir şeylerin olduğunu biliriz ve bize bu nimetleri sunanı hatırlarız. Her şeyi sanat ve maharetle meydana getiren Sâni’ ismiyle Rabbimizi zikrederiz. O’nun yaratışındaki düzeni, sanatı biliriz ve yaptığımız her işi O’na layık güzellikte tamamlamak için çabalarız. Sâni’ olanın kulları olarak bizler de güzel olanı arayarak geçiririz ömrümüzü. O’nun verdiği güzel nimetlerin şükrünü biraz da olsa işlerimizdeki güzellikle eda etmeye çalışırız.

Güzeli görmek için güzel bakmak gerektiğini biliriz. Güzel bakmayı da Rasul-i Ekrem efendimizden öğreniriz. Zarafeti ve estetiği O’nun yaşamından örneklerle hayatımıza tatbik etmeye çalışırız. Her birimiz gücü yettiğince, Rabbinin kendisine bahşettiği yetenek doğrultusunda hayata güzellik katmak için uğraşırız. Bu yüzden Genç Öncüler olarak bu ay Sanat’ı ele aldık. Yazarlarımız sanatın ve sanatçının ne olduğunu, farklı sanat anlayışlarını ve yansımalarını irdeledikleri yazılarıyla katkıda bulundular. Yazarlarımızdan Şifa Yaratılmış, Sanat konusuna değindi. Mert İbrahim Başeğmez, Sanat ve Toplum dedi.  Meryem Yabanigül, Geçmiş ve Gelecek Arasında Mimarlık ve Sanat konusunu kaleme aldı. Ozan Dilek, Çırpınıp Gördüğüm Deniz dedi. Vildan Yabanigül Ay,  Dikkat ! Bu bir Sanat ve Zanaat farkı yazısı değildir.  Mahinur Özdemir, İlahi Bakış adlı yazıyı kaleme aldı. Genç Öncüler olarak Ayşe Taşkent Hocamız ile Felsefe ve Sanat üzerine bir Röportaj gerçekleştirdik. Dosya dışı konularımızdan Muhammed Emin Dokak, Afet Bilinci yazısını kaleme aldı. Psikoloji sayfamızda yazarlarımızdan Nagehan Elif Akyağ, Duygularımıza Senli Benli Olmak dedi. Numan Karabudak , Sürgün Yurdu’ndan Mektuplar: Karanlık Nasıl Delinir Yahut Işık Adamlar yazısıyla her zaman ki sayfasıyla sizlerle. Abdulkadir İlyas, Haydin Felaha dedi. Rabia Ak, Şerrin Ardından Gelen yazısını kaleme aldı. Zeynep Şule Ayrılmak, Başkası İçin dedi. Mehmet Ali Özdemir, Lügatçe sayfasını sizler için hazırladı. Begüm Kıtay, Uçurum şiirini kaleme aldı. Beyzanur Saadet Yaşaroğlu, Objektifinden Yansıyanları sizlerle paylaştı. Zeynep Temiz, çizim çalışmasıyla sizlerle. Son olarak Kadir Osma, Esrar şiirini kaleme aldı.

Genç Öncüler olarak her koşul ve durumda hakkı dile getirip istikamet üzere olma sorumluluğumuzu yerine getirme gayesiyle bu ayki dergimizi siz değerli okuyucularımızın idrak ve anlayışlarına sunuyoruz. Her sözümüzün başı Allah'ın adı ile ve yine her sözümüzün sonu Allahualem olmak üzere.