Genç Öncüler Dergisi

Antik çağlardan bu yana adı dilden dile, şanı gönülden gönle, havası ciğerden ciğere taşınan aziz bir şehirdir burası. Şehidlerin kutlu kanıyla yıkanan, bereketli ve tılsımlı olan bu toprakların altı başka bir dünya, üstü başka bir dünyadır. Her karışında başka bir hikaye, her telaşında başka bir emare barındıran bu şehir, bakarak değil hissederek anlaşılabilir ancak.

Ege ile Karadeniz’in sırdaşı, Marmara’nın incisi, Avrupa’nın nazendesi, Anadolu’nun alın teri, Fatih Sultan Mehmed’in gözdesi; İstanbul. Kılıç sesleri yüzyıllar boyunca, semalarında hürriyet için yankılanmış, Allah-u Ekber nidaları şehadet için koca ummanlarda dalgalanmış, kızıla çalan toprağı İslam neferlerince vatan kılınmış şehir; İstanbul.

Ağustos ayının ten okşayan sıcağında, Ayasofya Camii’nin aslına rücu edişinin muştusuyla, sizlere Genç Öncüler olarak İstanbul’un gönlünden ve dilinden sesleniyoruz bu ay. Okurken semt semt dolaşacağınız, kâh geçmişe kâh geleceğe uzanacağınız sayfalarda, hafif ve naif kalem esintileriyle kucaklıyoruz sizleri.

Genç Öncüler olarak bu ay “İstanbul” dosyasını özel sayı olarak sizlere sunuyoruz. Yazarlarımızdan Hatice Sena Üstün, İstanbul’un Coğrafi, Tarihi ve Manevi Kıymetini kaleme aldı. Abdullah Harun Büyükarslan, Anadolu İnsanının İstanbul Rüyasını sizler için yazdı. Reyyan Beyza Baykan Seni Yenmeyeceğiz İstanbul dedi. Mukaddes Kutlu İstanbul’un seçilmişlerinden bahsetti. Cihan Demir, Fatih İstanbul’u Niçin Fethetti? Yazısını kaleme aldı. Rabia Ak, Dudağımızda Kalan Bir Vefa Türküsü Beyazıt Kampüsünü sizler için yazdı. Mert İbrahim Başeğmez, Fethin Sembolü Ayasofya yazısını kaleme aldı. Yavuz Selim Sancak, Next Station İs The Hagia Sophia Grand Mosgue yazını yazdı. Yazarlarımızdan Hatice Beyza Öztürk, İstanbul’un En Çok Ankara’dan Taşınmasını Sevdim dedi. Afife Nurbanu Ateş, İstanbul’un Manevi Mimarlarından bahsetti. Mahinur Özdemir, İstanbul’un Yedi Tepesini kaleme aldı. Nihal Açıkel, Çöpteki Balonlar yazısını yazdı. Ayşe Genç İstanbul Manzaralarını yazdı. Zeynep Pınar Can, Bir İstanbul Ansiklobedisi Olarak SAFAHAT dedi. Aziz Erdoğan, İstanbul’u Yaşamak yazını kaleme aldı. Ayşenur Yavuz İstanbul’un Görülmeye Değer Yerlerini yazdı. Meryem Çilingir, İstanbul sevgisini İstanbul’um diyerek kaleme aldı. Şifa Yaratılmış Mecanin-i Kütüp Ali Emiri Efendinin hayatını aktardı. Son olarak Ayşe Afife Misafirlerin En Güzel Ağırlandığı Semt Eyüp dedi.

Genç Öncüler olarak her koşul ve durumda hakkı dile getirip istikamet üzere olma sorumluluğumuzu yerine getirme gayesiyle bu ayki dergimizi siz değerli okuyucularımızın idrak ve anlayışlarına sunuyoruz. Her sözümüzün başı Allah'ın adı ile ve yine her sözümüzün sonu Allahualem olmak üzere.